Avaleht Seisukohad Viie lapse ema, Riigikogu liige Liisa Pakosta: Kas ühiskonna nõudmised ikka peavad nii palju suuremad olema just emade suhtes?

Viie lapse ema, Riigikogu liige Liisa Pakosta: Kas ühiskonna nõudmised ikka peavad nii palju suuremad olema just emade suhtes?

Saabuva emadepäeva eel küsisime tuntud linlastelt, mida neile enda emad on õpetanud ning millest tänapäevaemad enim puudust tunnevad.
Hea ema aitab ja toetab last nii, nagu olud ja oskused lubavad. Suutmissurvet on liiga palju – emadelt oodatakse mõnikord täiesti ebareaalseid asju, alates lapsele mingite imeroogade kokkamisest enda kasvatatud juurikatest, lõpetades koduse järele aitamisega kvantfüüsikas! Säravpuhtas kodus on emal lokid peas, maniküür laitmatu ning ka tööasjad kolleegide eest veel ära tehtud!
Emad saavad selliste asjadega loomulikult hakkama, aga kas ühiskonna nõudmised ikka peavad nii palju suuremad olema just emade suhtes? Igaüks teeb ju oma parimat ja teiste tänitamine ei aita mitte kedagi, pigem võtab tahtmise ära veel lapsi saada.
Mu oma ema on maailma parim ema. Temalt olen peaaegu kõike õppinud: näiteks täiesti tingimusteta armastust, katkematut abivalmidust ja seda, millise jõu annab lastele ema usk neisse. Abivalmidus millal tahes ja milles tahes on ikkagi täiuslikult piiritu. Püüan samamoodi – täiesti isetult – olla olemas oma laste jaoks. Vanemaks saades olen aru saanud, et olen oma emalt õppinud ka emaks olemise nautimist. Ühiskonnas on kõige rohkem puudu heatahtlikkusest emade vastu, aga ka töö- ja pereelu ühitamise sujuvast korraldusest ning peresid ja lapsi aitavatest teenustest.
Heasoovlikkus ei maksa selle juures mitte sentigi. Ja kui lapsega on koolis või lasteaias mingi mure, võib õpetaja vabalt ka isale helistada! Perevägivald emade-vanaemade vastu on mure, millest rääkimine aitab stigmadest üle saada ja abivajajatel kergemini abini jõuda. Valdavas osas peredes saab ema õnneks ikkagi igati väljateenitult enda emaks olemise ime üle siirast õnne tunda – tunda end hoitu ja armastatuna.

pealinn.ee 08.05.2023 https://pealinn.ee/2023/05/08/viie-lapse-ema-riigikogu-liige-liisa-pakosta-kas-uhiskonna-noudmised-ikka-peavad-nii-palju-suuremad-olema-just-emade-suhtes/