Avaleht Seisukohad “Valimisstuudio”: EL-i majanduse konkurentsivõime, energeetika ja rohelepe

“Valimisstuudio”: EL-i majanduse konkurentsivõime, energeetika ja rohelepe

Teises “Valimisstuudios” rääkisid Euroopa Parlamendi valimistel kandideerivate erakondade poliitikud Euroopa majanduse konkurentsivõimest, energeetikast ja rohepöördest.
Stuudios väitlesid Lauri Laats (Keskerakond), Liisa-Ly Pakosta (Eesti 200), Rasmus Lahtvee (Rohelised), Riina Sikkut (SDE), Rain Epler (EKRE), Annela Anger-Kraavi (Parempoolsed), Yoko Alender (Reformierakond) ja Jüri Ratas (Isamaa). Saatejuhid Liisu Lass ja Andres Kuusk.
– – –
Pakosta märkis omakorda, et kui me ei taha oma planeeti ei taha ära kärsatada, siis tuleb teha muudatusi, aga õiglus peab valitsema. Tema sõnul on Euroopa juba teinud palju, et vabaneda Venemaa gaasist: ainult viis protsenti Euroopa Liidu gaasi tuleb praegu Venemaalt ja ka see kaob varsti tänu uuele sanktsioonipaketile. “Inimesed ei pea gaasiboilerit maha kruvima ja ka kodude renoveerimise sundust pole, lihtsalt kui tahetakse, siis EL annab raha,” sõnas Pakosta.
ETV “Valimisstuudio” 14. mail Autor/allikas: Ken Mürk/ERR
Kas põlevkivi kaevandamisega tuleks jätkata?
Lahtvee on seisukohal, et energiavõrk tuleb ehitada targaks. “Taani kulutab võrreldes Eestiga ühe euro teenimiseks seitse korda vähem energiat, see on just selle pärast, et meil on põlevkivienergia. Dotatsioonid tuleb ära kaotada, aga samuti fossiilsetelt kütustelt tuleb need ära kaotada – siis näeme päris hinda, mida selle eest tuleb maksta.
“Investeeringuid tuleb teha, just võrgukindluse jaoks, et ka inimestel kaugemates maanurkades oleks elektrivarustatus tagatud ja roheleppe järgi energiaarendus aitab seda teha,” selgitas Lahtvee.
Pakosta selgitas, et Euroopa Liit pole põlevkivi ära keelanud, vaid on pannud sellele õiglase hinnalipiku, nii et pikas perspektiivis ei tasu seda kasutada.
“Gaas ka pole ka ära keelatud: kasutada saab biogaasi. Me peame kiiremini tegema, et jõuaksime taastuvenergeetikas sinna, kuhu lubasime EL-ile 15 aastat tagasi,” rääkis Pakosta. Samas oli Pakosta seisukohal, et Eesti ei peaks ametnikelt vastu võtma eelnõusid, millega võetakse riigile ülemääraseid kohustusi.
“Euroopa Liidus on kokku lepitud, et tuumaenergeetika on puhas ja see võiks olla Eestis vähemalt kaalumisel,” nentis Pakosta võimalikust tuumajaamast rääkides.
ETV “Valimisstuudio” 14. mail Autor/allikas: Ken Mürk/ERR
– – –
Pakosta rääkis, et suurtel riikidel on võimalik ettevõtjaid rohkem toetada. Ta ütles, et Eesti ettevõtete huvides on vähendada liidus riiklike toetusi, et tekiks õiglane siseturg.
Sikkut nõustus Pakostga. Ta märkis, et tihti tulevad konkurentsieelised inimõiguste arvelt. Tema sõnul pole halb regulatsioon see, kui inimene teab, et ta andmed on kaitstud.
Lahtvee tõi välja säästva majandusmudeli. Ta lausus, et tuleb lõpetada raiskamine ressursside ja bürokraatia osas. Ta rääkis, et isegi kui Eesti ettevõtja tuleb hea tootega turule, peab ta igas riigis läbima aeganõudva sertifitseerimisprotsessi.
ETV “Valimisstuudio” 14. mail Autor/allikas: Ken Mürk/ERR
Epler sõnas, et tuleks vastu seista sellele, et riik korjab maksudena raha, mille suunab hiljem neile, kes on olnud lobitöös edukad.
Alender ütles, et sõda on Euroopas kindlustunde vankuma löönud. Ta tõi välja, et Euroopas tuleks tööle saada kaitsetööstus, luua kaitsevoliniku koht ning võtta kasutusele kaitsevõlakirjad.
Anger-Kraavi sõnas, et tuleb kaotada need toetused, mis ei loo ettevõtetele võrdseid tingimusi. Ta lisas, et USA ja Hiina suudavad talente ära meelitada ning Euroopa peaks tegelema sellega, et neid tagasi meelitada. Ta mainis ka, et on vaja liikuda sinna, et riik suudaks võimalikult palju väärindada.
Pakosta mainis, et Euroopa Liidus areneb andmepõhine majandus ning et liit peaks tegelema seal takistuste eemaldamisega. Ta ütles samuti, et Euroopa Liit peaks tegelema rohkem väärindamisega.
Toimetaja:
Mari Peegel, Valner Väino
Allikas:
“Valimisstuudio”
err.ee
14.05.2024