Avaleht Seisukohad Uue riigikogu lootuseta katse ametnikud paika panna

Uue riigikogu lootuseta katse ametnikud paika panna

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon ehk ELAK, mida Eesti 200 esindav Liisa-Ly Pakosta juhib, on riigikogu kõige olulisem alaline komisjon. Sel on otsustav roll kõigis Eesti ja Euroopa Liidu vahelistes küsimustes. Komisjon annab mandaadi valitsuse seisukohtadele Euroopa Liidu õigusaktide eelnõude kohta ning Eesti seisukohtadele Euroopa Liidu ministrite nõukogu ja Euroopa Ülemkogu kohtumisteks. ELAKi seisukohad on valitsusele kohustuslikud ja valitsus lähtub nendest Euroopas peetavates aruteludes.

Nüüd siis pani ELAKi värske esimees Pakosta kanna maha ja teatas, et Euroopa Liidu õiguse liigentusiastlikku ülevõtmist rohkem tulla ei tohi, Eesti ettevõtetele ja elanikele ei tohi panna ülemääraseid kohustusi ning Euroopa õigust üle võtvad määrused ja riigikokku jõudvad eelnõud peavad olema vabad muudest riigisisestest algatustest.

Pakosta ajab kahtlemata õigest asja, aga tal ei saa väga palju edu kahjuks olema. Eelkõige sellepärast, et erinevalt ministeeriumidest pole Eesti parlamendi liikmetel võrreldavat võimekust mahukaid teemasid läbi töötada. Piltlikult öeldes on rahvasaadikud üksi, ilma abide ja nõuniketa ning seega sõltuvad täitevvõimu ametnikest. Kuni see ei muutu, ei muutu ka pealiskaudsus, millega riigikogu komisjonid valitsusest tulevaid eelnõusid läbi lasevad.

pohjarannik.postimees.ee 21.06.2023 https://pohjarannik.postimees.ee/7799835/uue-riigikogu-lootuseta-katse-ametnikud-paika-panna