Rahandusministeetriumi muretus eurorahade küsimuses võib hakata rohepööret pärssima
Riigi raha väärib paremat juhtimist
Uue perioodi ELi vahendite rakenduskava, mida kõik rahandusministeeriumilt pikisilmi juba 2021. aasta hakuks ootasid, sai heakskiidu alles 2022. aasta lõpus. Oma osa oli seal ka koroonapandeemial ja sellega seoses Eestile sülle sadanud uutel toetustel, mis kiiret kulutamist vajasid. Tähtajad olid lühikesed, seegi toetusraha ei tohtinud kaduma minna. Aga raha on raha ja rahavoogude mõistliku suunamise ja samakõlastamise eest vastutab rahandusminister. Riigikontroll on osundanud, et kui töömahud suurenevad, tuleb suurendada avaliku sektori läbilaskevõimet. Keskvalitsuse jäik ametnike arvu kasvu piirang pole aga võimaldanud tööjõudu hooajaliseltki juurde palgata, nagu riigikontroll on soovitanud.
Rahandusministeerium ei näe hoolimata üha halvenevast statistikast põhjusi süsteemseteks muudatusteks. Koalitsioonipoliitikud aga väljendavad murelikkust. Riigikogu ELi asjade komisjoni esimehe Liisa Pakosta (Eesti 200) sõnul pingutavad ametnikud bürokraatia ja järelevalvega üle ning peaksid rohkem kasutama innovatsioonihankeid.
«Euroopa Liidus soositakse selliseid innovatsioonihankeid, kus ametnikud ei pea ennast ettevõtjatest targemaks,» ütleb ta. «See tähendab, et ametnikud sõnastavad mure ja otsivad sellele sobivaima lahenduse, ise ette ütlemata, et milline see täpselt olema peaks.» Eesti õhuke avalik sektor ei saagi Pakosta sõnul ise teada kõiki parimaid võimalusi murekohtade lahendamiseks.
Postimees 28.11.2023 Meelis Oidsalu “Rahandusministeetriumi muretus eurorahade küsimuses võib hakata rohepööret pärssima”