Avaleht Seisukohad Pakosta: lootuse laev riigikogus kannab sõnumit võidelda Ukraina laste heaolu nimel

Pakosta: lootuse laev riigikogus kannab sõnumit võidelda Ukraina laste heaolu nimel

Täna avati Riigikogu konverentsisaalis näitus «Tallinna Noa laev – Ukraina sõjapõgenikest laste joonistused ja mänguasjad», mis juhib tähelepanu Venemaa sõjakuritegudele Ukraina laste vastu.Ukraina Kultuurikeskuse asutaja ja näituse idee autori Anatoli Ljutjuki sõnul tekkis mõte näitusest hetkel, mil lapsed hakkasid jutustama oma kodudest ja loomadest, keda nad olid sunnitud Venemaa agressiooni tõttu jätma Ukrainasse. «Neid lugudes kuulates palusin lastel oma loomakesi joonistada ja neid paari lausega kirjeldada. Seejärel tegime koos lastega neist loomadest puukujud, kellel kõigil on koht Tallinna Noa laeval,» ütles Ljutjuk.

«Nüüd pole loomad enam üksi, nagu pole üksi Eestis ka ukraina lapsed. Koos oleme ühes paadis või siis – Laeval – ja ükskord, kui suurimad eluraskused on ületatud ja meri pole enam tormiline, jõuab Laev pärale ning me kõik kohtume taas,» lisas ta.

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni juht Liisa Pakosta andis täna hommikul Riigikogu menetlusse avalduse, mis nõuab Venemaale ja Valgevenesse küüditatud laste viivitamatut tagasitoomist Ukrainasse ja sõjakurjategijate karistamist. «Riigikogu avaldused on üks üsna oluline tööriist rahvusvahelises poliitikas, sest nii näitame ju terve rahva tahet. Laste röövimine on üks eriti jälk sõjakuritegu, täiesti ilmselge rahvusvahelise õiguse rikkumine,» ütles ta.

Pakosta sõnul tuleb eri riikide parlamentidel näidata järjekindlust nii laste tagasitoomise kui ka sõjakurjategijate karistamise nõudmisel. «Ja lisaks ei tohi unustada, et ÜRO 2024. aasta jaanuaris avaldatud raporti andmetel on alates Venemaa täiemahulise agressiooni algusest Ukrainas tapetud ligi 1800 last,» ütles Pakosta.

Ta lisas, et on oluline töötada iga päev Ukraina võidu ja inimeste koju pääsemise nimel. «Sellise näituse avamine Riigikogus kannab edasi olulist väärtust, et me ei unustaks oma missiooni toetada Ukrainat võiduka lõpuni ja inimesed saaksid naasta koju,» ütles Pakosta.

Näituse avasid Riigikogu esimees Lauri Hussar, Ukraina suursaadik Eestis Maksym Kononenko, Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni juht Liisa Pakosta, Eesti-Ukraina parlamendirühma esimees Eerik-Niiles Kross, Ukraina Kultuurikeskuse asutaja ja näituse idee autori Anatoli Ljutjuk. Näituse avamisel osalesid Riigikogu liikmed, suursaadikud, Ukraina kogukonna esindajad Eestis ja Vabaduse kooli lapsed.

Näitus jääb avatuks 22. veebruarini.

postimees.ee 08.02.2024 https://www.postimees.ee/7956194/pakosta-lootuse-laev-riigikogus-kannab-sonumit-voidelda-ukraina-laste-heaolu-nimel