Avaleht Seisukohad Pakosta: Euroopas käib sõda

Pakosta: Euroopas käib sõda

Ukraina president Petro Poroðenko andis Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee istungil neljapäeval ülevaate oma rahuplaanist, samuti võimalustest ja raskustest, mis seisavad riigil ees idapiiri kindlustamisel, sõja lõpetamisel ning korruptsioonivaba demokraatliku Ukraina ülesehitamisel.

Riigikogu pressiteenistuse edastusel rõhutas Poroðenko, et iga päev, mis meid eristab lahenduste leidmisest, tapetakse inimesi. Eesti delegatsiooni liige Liisa-Ly Pakosta toonitas oma kõnes, et jutt Ukraina kriisist on eksitav olukorras, kui Euroopas käib sõda.

 

«Just sel nädalal tähistasime I maailmasõja aastapäeva üksmeeles, et Rahvasteliidu läbikukkumistest tuleb õppida. Ent juba täna on ENPA kõikide poliitiliste gruppide esimehed toetanud Venemaa saadiku Puðkovi ettepanekut pehmendada neidki väheseid sanktsioone, mida Euroopa on kehtestanud isikute vastu, kes otseselt vastutavad relvastatud kallaletungi eest naaberriigile. Sõjaline sekkumine ei ole lahendus 21. sajandil,» rõhutas Pakosta.

 

«Ei saa olla nii naiivne ja arvata, et Venemaa hiljutine patukahetsus teeniks muid eesmärke kui pääseda tagasi maailma eliitriikide hulka. Jõukasutusega strateegilised territoriaalsed muutused soovitakse külmutada ning heaks kiita,» märkis Pakosta. Ta toonitas, et võimetus agressiooni vastu seista tähendaks suletud silmadega Euroopas täiesti uue olukorra tekkimist, kus rahvusvaheliselt tagatud julgeolek on kokku kukkunud. Pakosta tõi oma kõnes esile president Poroðenko ja Ukraina valitsuse ees seisva Heraklese töö ulatuse ning vajaduse julgelt ja kiirelt reforme teha.

 

Ta märkis, et kõik, kes on osalenud sisepoliitilise kriisi esile kutsumises mis tahes poolel, peavad läbima õigusemõistmise protseduuri. See on valik, et rahva usaldus saaks üldse taastuda ja et Ukraina väljuks sisemise kriisi olukorrast.

 

Koit, 28. juuni 2014