Avaleht Seisukohad Päästame lapsed veipimisest!

Päästame lapsed veipimisest!

ARVAMUSVEEB

On seitse lihtsat sammu, mida saame teha selleks, et algavast õppeaastast tarbiksid lapsed ja noored vähem nikotiini.

1. Mitte ükski vähegi arukas täiskasvanu ei veibi laste ja noorte nähes. Olen rääkinud õpilastega, kes on varmad kinnitama ühe või teise õpetaja veipimist nende nähes. Haridusasutuse territooriumil, sealhulgas õuealal, on rangelt keelatud ka ilma nikotiinita e-sigaretid, rääkimata siis veel nikotiinisisaldusega toodetest.

2. Olen näinud koole, kuhu on pääsenud sisse turundatud eksiarvamus näiteks nikotiinivaba veibi kasuliku toime kohta. Nikotiinivaba veip, enamasti mingi lastepärase magusa maitsega, on toodetud veipimisharjumuse loomiseks. Nikotiinivabad veibid on Eestis samamoodi reguleeritud nagu tavalised sigaretid ehk koolis on nende kasutamise keelatud.

3. Postiettevõtted täidavad seadust ega lase enam üle piiri mitte ühtegi pakki, kus on e-sigaret sees.
4. Käest kätte müüjatest antakse politseile teada. Laste pärast.

5. Seadusandja keelustab ja muudab trahvitavaks peale e-kaubanduse ka illegaalse e-sigareti ostmise. Lisaks on Eesti ainus Euroopa Liidu riik, kes ei maksusta e-sigarettide ja muude tubakatoodete maaletoojaid. Eestis registreeritud mahu pealt oleks Soomega sarnane tootja maksustamine toonud riigieelarvesse vähemalt 235 miljonit eurot.

6. Räägi lapsega. Ka tüdrukutega, keda uuringute järgi puudutab veipimine erinevalt tavasigarettide suitsetamisest palju enam.

7. Lapsevanemad võiksid lubada koolil nende lapse koolikoti sisu aeg-ajalt kontrollida. Nikotiin tekitab depressiooni, ärevust ja pidurdab aju arengut, lisaks jäävad lapsed ja noored sellest palju kiiremini sõltuvusse.
See on täiskasvanute asi, et veipimisest ei areneks uut täiskasvanute sõltuvusepideemiat. Muidugi on veidi kummaline, et riiklik õppekava käsib koolides rääkida alkoholi kahjulikkusest, ent nikotiini kahjulikkusest ei tehta mitte piuksugi. Seega on arenguruumi ka riiklikus õppekavas. Kui aga juba algaval õppeaastal rohkem inimesi veidi enam pingutab, pääseb ehk mõnigi laps rohkem värvikate e-vidinate haardest. 1 LOE PIKEMALT: EPL.EE/ARVAMUS

riigikogu liige (Eesti 200), lapsevanem


Liisa Pakosta

Eesti Päevaleht 29.08.2023