Avaleht Seisukohad Mõttekoda

Mõttekoda

MÕTTEKODA. Sündimuse järsk langus sunnib mõtisklema Eesti tuleviku üle. Milline peaks olema ühiskonnamudel, mis ühest küljest toetaks peresid laste saamisel, kuid samas ei sunniks loobuma karjäärist ning tagaks võrdsed võimalused?

LIISA PAKOSTA

riigikogu liige, viie lapse ema (Eesti 200)

Lastega peresid toetab põline eesti töö- ja pereelu ühitamine. Naise pikemalt töölt ärasuunamine on iivet vähendav moeröögatus. Töö- ja pereelu ühitamine on Eesti õiguses ilusti paigas, seaduste täitmine on murekoht. Eestis sünnib rohkem lapsi, kui lapse saamise kogukulu ei ole naisele ebamõistlikult kõrge ja kui ta ei pea kõigega üksi hakkama saama. Kui lapsevanemaid veel tänitatakse ka, ei taha last teisedki, kes sellist ebaõiglust pealt näinud.
Vanemahüvitist on vaja muuta paindlikumaks ja laiendada vanavanematele. Eesti 200 vanemahüvitise võrdsemaks muutmise punkt seekord koalitsioonileppesse ei jõudnud, aga jõuab järgmisel korral. Mitte ühtegi seaduskuulekat naist ei tohi halvustada «vale» ema olemises täna ega homme. Emad väärivad au ja kiitust, aga ka kõigilt tuge.

Postimees 20.04.2023