Avaleht Seisukohad KOLUMN | Liisa Pakosta: ahjukütte keelamine või piiramine Eestis on erakordselt rumal mõte!

KOLUMN | Liisa Pakosta: ahjukütte keelamine või piiramine Eestis on erakordselt rumal mõte!

Mõte ahjukütte kaotamisest jõuab meieni sageli puuvabadest Euroopa piirkondadest, kus metsi mõõdetaksegi iga üksiku puu kaupa.
Kütta on vaja, ilma me ellu ei jää. Eestis läheb üle poole kogu energiakulust majadele, rohkem kui Euroopas keskmiselt. Muidugi tuleb kütta keskkonda säästvamalt. Kahjuks on selle eesmärgi peale kohal ka need, kes hakkavad rääkima, et puitu tuleb väärindada, aga mitte ahju ajada. Puitu tuleb muidugi väärindada, aga sama kindlalt tuleb ka tuba soojaks saada. Ahjukütte keelamine või piiramine Eestis oleks erakordselt rumal mõte järgneval vähemalt kümnel põhjusel:
Peale selle
Mõte ahjukütte kaotamisest jõuab meieni sageli puuvabadest Euroopa piirkondadest, kus metsi mõõdetaksegi iga üksiku puu kaupa. Eesti kliimaseaduse töögrupis ei leidnud mõte puudega kütmisest õnneks (seni) toetust. Ees on Eesti hoonete energiatõhususplaani koostamine, mille valmimise tähtaeg on järgmisel aastal (avalikku arutelu riigikogus sellel teemal vaata SIIT). Ahjuküttel on selles pikas plaanis igati õigustatud koht olemas, eriti hajaasustusega piirkondades.
„Kogu süsinikdioksiidi mõju halupuuküttel on väiksem ka mitme teise taastuvenergiaallikaga võrreldes.“

epl.delfi.ee 14.01.2024 https://epl.delfi.ee/artikkel/120261916/kolumn-liisa-pakosta-ahjukutte-keelamine-voi-piiramine-eestis-on-erakordselt-rumal-mote