Kas sinu laps ka suitsetab? Pealtnäha süütud e-sigaretid on põhjustanud surmajuhtumeid
2023. aastal avaldas OECD, et Eesti on regulaarse e-sigarettide tarvitamise osas maailmas esikohal. Atraktiivse välimusega värvilised nikotiinipulgad ei ole aga sugugi ohutud, nagu levinud valearvamus väidab.
„Kahjuks ajalugu kordab ennast ja tubakatööstus püüab kahjulikku ja sõltuvust tekitavat nikotiini müüa meie lastele ja noortele nii öelda uues kuues. Kommimaitse, lõhna ja atraktiivse välimusega e-sigaretid on sisuliselt lõks,“ ütleb WHO Eesti esinduse juht Kristina Köhler murelikuks tegeva statistika kohta. Tubakas võttis maailmas epideemia mõõtmed üheksakümnendatel, kui sellest sai maailma mõistes peamine enneaegse surma põhjus, aga tubaka kahjud jätkuvad tänaseni ja paraku kasvavas trendis. Tubaka tõttu on maailmas igal aastal 8,7 miljonit surmajuhtu.
Näiliselt klassikalisest sigaretist turvalisemana tunduvad nikotiiniga e-sigaretid, vedelikud, padjad ja muud sellised tooted ei ole seda sugugi. Nikotiini kogus on nendes toodetes klassikalisest suitsust tunduvalt suurem. Lisaks nikotiinile sisaldavad need ka muid kemikaale ja raskmetalle, mis võivad olla tervisele kahjulikud ja mille täit mõju me veel ei tea. Teadlased alles uurivad neid ühendeid.
Tööstus peibutab lapsi ja noori
Tubakatööstus kasutab uute tarbijate leidmiseks mitmeid taktikaid. Näiteks ringleb kuulujutt, justkui oleksid uued tooted tubakasuitsust ohutumad. „Selle jutu eesmärk on juhtida tarbijate tähelepanu kõrvale tõsiasjast, et nikotiin on kahjulik ja sõltuvust tekitav aine. Eriti lastele ja noortele,“ sõnab Köhler. Tööstuse levinud taktika on e-sigarettide puhul kasutada noorte- ja lastesõbralikke maitseid ja kujundusi. „Lastele ja noortele meeldivad kõige rohkem magustoitude ja puuviljamaitsetega tooted ja neid ka kõige rohkem toodetakse,“ tõdeb Köhler. Turul on noortele mõeldes ka multikategelastest inspireeritud tooteid ja elegantse välimusega nikotiinipulki, millega peibutatakse naisi. Just naised on uueks oluliseks nikotiinitoodete sihtgrupiks.
Murekohana kasutab tubakatööstus uute toodete reklaamimiseks palju digiturundust, mille kaudu jõutakse kerge vaevaga laste ja noorteni. Sageli kasutatakse kampaaniates kuulsusi ja sotsiaalmeediastaare. „Eestis on tavasigarettide suitsetamise osas toimunud langus. On näha, et tööstus pingutab, et saavutada uute toodete abil taaskord nikotiini tarbimise kõrgem tase ja seda tulemust me ka näeme,“ ütleb Tervise Arengu Instituudi uimastite ja sõltuvuste osakonna juhataja Anneli Sammel. Regulaarne e-sigarettide tarvitamine on levinud just nooremate sihtgruppide seas. Kõige rohkem kasutavad e-sigarette ja huuletubakat just 16-24aastased. Statistika näitab, et 15-aastaste õpilaste sest on koguni pooled e-sigarette proovinud. Uute nikotiinitoodete tarvitamise puhul on kadumas sooline erinevus, tasandunud on nii poiste kui tüdrukute tarvitamine. „Murekohana toon välja just noorte naiste igapäevase e-sigareti tarvitamise, mis on hüppeliselt suurenenud. Viimases uuringus oli neid juba 12%,“ räägib Sammel.
Nikotiin on kahjulik pealaest jalatallani
Nii täiskasvanute kui noorte hulgas on levinud valearusaam, et e-sigaretid on ohutud. Tegelikult on e-sigaret salakaval toode, kust saab palju suurema koguse nikotiini kui tavalisest suitsust. „Ühe 2 ml e-sigareti vedeliku tarvitamine võrdub 2 paki ehk 40 tavasigareti suitsetamisega, mille tervisemõjud kujunevad pika aja jooksul. Võiksime ajaloost õppida, sest tubaka puhul on meil teadmised, mis võib juhtuda, olemas,“ ütleb Tervise Arengu Instituudi laste ja noorte valdkonna juht Tiia Pertel. E-sigaretid kahjustavad nii vaimset kui füüsilist tervist. Nikotiin on tugevalt sõltuvust tekitav aine, mis mõjutab eriti noorte aju arengut, vähendades tähelepanu- ja õppimisvõimet, kehvendab meeleolu ja emotsioonide kontrollivõimet. „Kõik need oskused on ülimalt olulised iseseisva elu kujundamise puhul. Lisaks on kindlaks tehtud, et noorkuieas niktooni tarvitamine tõstab täiskasvanueas regulaarse nikotiini tarvitamise sõltuvuse tekkimise riski ja ka teiste uimastite tarvitamise riski,“ lisab Pertel. E-sigaret kahjustab ka kõrvalseisjate tervist. Umbes 70% sissehingatavast aerosoolist hingatakse välja ja see levib kõrvalseisjateni.
Eesti Kopsuarstide Seltsi esindaja ja arst-õppejõud Ülle Ani tõdeb, et e-sigarettide kasutamisest on tekkinud uus kopsuhaigus EVALI (e-vaping associated lung injury), mida seostatakse õhupuudusega. Haigus avastati 2019. aastal ja 21. jaanuariks 2020 raporteeriti üle 2700 juhtumi, millest 60 oli lõppenud surmaga. „Nii palju, kui on uusi tooteid, on ka uusi patoloogiaid,“ ütleb kopsuarst. Ent lisaks kopsude kahjustusele ja vähi tekkeriski suurendamisele mõjutab nikotiini tarbimine ka viljakust. „Saame mehe viljakust hinnata seemnerakkude hulga järgi seemnevedelikus ja nikotiini kasutajatel, nii tubaka, e-sigareti kui huuletubaka puhul on langenud nii seemnerakkude hulk, pärsitud seemnerakkude liikuvus ja on kahjustatud seemnerakkude ehitus, mis teeb võimatuks naise loomulikul teel rasestumise,“ selgitab Tartu Ülikooli Kliinikumi vanemarst-õppejõud Kristjan Pomm. Huuletubaka kasutajatel on 24% madalam seemnerakkude hulk, suitsetajatel kolm korda kõrgem risk erektsioonihäirete tekkeks ja igapäevastel veipijatel kaks korda kõrgem risk erektsioonihäirete tekkimiseks. Erinevad nikotiini vormid mõjutavad ka naiste munarakkude arvu ja kahjustavad munarakkude DNA-d. Naistel on kõrgem risk raseduse katkemiseks, peetumiseks ja enneaegseks sünnituseks.
Eesti soovib Euroopa Liidus karmimaid reegleid
Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni reedesel istungil toimus avalik arutelu uudsete nikotiinitoodete reeglite ühtlustamise kohta Euroopa Liidus. Komisjoni esimehe Liisa Pakosta sõnul on Eesti peamiseks mureks maailmas rekordsuur e-sigarettide tarbimine. „Eestis on lisaks ka tarbimise kasvutendents olnud väga kiire, ega me muidu maailmas seda musta esikohta hoiaks, ning siin on Euroopa konkurentsitult suurim müüki registreeritud nikotiini sisaldavate toodete arv,“ kinnitas Pakosta, mistõttu plaanib Eesti esitada Euroopa Komisjonile ettepaneku ühtlustada nõudeid kõikidele nikotiini sisaldavatele toodetele, sealhulgas näiteks e-sigarettidele ja nikotiinipatjadele. Eesmärgiks on Euroopa Liidus tervise- ja keskkonnakahjude vähendamine.
Terviseminister Riina Sikkut sõnas, et Eesti seisukohad on nikotiini toodete tarvitamise puhul suhteliselt jõulised, sest meie riigi mure on suur. „Ohtudest ei teata ja tervisekahjud on väga suured kõigi nikotiini toodete tarvitamise puhul. Meie tervisesüsteem ei suuda mõne aasta jooksul tulla toime sellise kohanemisega, et pakkuda abi ja teenuseid tuhandetele 13-aastastele,“ ütles Sikkut. Eesti ettepanekud puudutavad eelkõige seda, et kui reguleerime tavalist sigaretti, peaks regulatsioon laienema kõigile nikotiini sisaldavatele toodetele ja nõuded peaksid olema samasugused. „Noored, kes sigaretisuitsu peale kirtsutavad nina, ei taju, et mangolõhnalise pulga popsutamine on samasuguste terviseriskidega.“
tervispluss.delfi.ee 13.07.24