Euroopalikku eluviisi ohustab sõda, mitte ränne
Postimehe maja galeriis arutlesid eile euroopaliku eluviisi üle Sven Mikser (SDE), Liisa Pakosta (Eesti 200), Marko Mihkelson (RE), Jüri Ratas (Isamaa), Lavly Perling (Parempoolsed) ja Henn Põlluaas (EKRE).
Arutelu juhtisid Ulla Länts ja Evelyn Kaldoja. Eesti valib endale seitse esindajat Euroopa Parlamenti 3.–9. juunini toimuvatel valimistel.
Kas euroopalik eluviis on asi, mis väärib tegelemist eraldi teemana?
– – –
Pakosta: Meil on Eestis ka palju eri kultuure. Euroopa Liit loodi majandusühendusena, kuid oluline on, et saaksime erinevatena koostööd teha. Ka Hansaliit loodi koostöö nimel.
– – –
Mida peaks tegema ebaseaduslikult Euroopa Liitu sisenevate pagulastega?
Pakosta: Euroopa Liidust tulevad siiski läbimõeldud regulatsioonid, muudetud on põhimõttelist suhtumist rändesse. Migratsioonipakt, mida lepiti kokku seitse aastat, põhimõtteliselt tõmbas piirid kinni. See näitab, et inimõigusi austades oleme leidnud võimaluse, kuidas migratsiooni manageerida.
– – –
Kui palju peaks Euroopa Liit laienema ja kas sellega saadakse hakkama?
– – –
Pakosta: Lähiaastatel otsustatakse ju ära, kas meie idapiiri taha lisandub sõjaliselt nii tugev riik kui Ukraina. Selles on kogu lähiaastate tuum. Aga kohtusin just Ungari Euroopa Liidu aseministriga ja sain paraku teada, et Ungari eesistumise ajal ei ole Ukraina liitumisest mitte ühtegi sõna.
– – –
postimees.ee 24.05.24