Avaleht Seisukohad ERKEl on arutelu ees kabuhirm

ERKEl on arutelu ees kabuhirm

Loomuliku perekonna asjas kardab EKRE asja arutamist nagu tuld. Nii oli see juba 2015. aastal, kui Martin Helme jooksis teiste erakondade eest lihtsalt ära, kirjutab riigikogulane Liisa Pakosta (Eesti 200).

Mis on loomulik perekond?

Esiteks on Eesti 200 veendunud, et riigikogul ei ole mitte mingisugustki moraalset õigus sildistada igati õiguspäraselt koos elavat, armastavat perekonda ebaloomulikuks. Selline sildistamine on vääritu kius ausate inimeste suhtes. Eesti 200 usub, et kui kaks täiskasvanut armastavad teineteist ja elavad rahumeelselt ning armastavalt koos, on see täiesti loomulik perekond.

Kui last kasvatavad kaks last väga armastavat samasoolist täiskasvanut, näiteks ema ja vanaema, on jälle tegu kiiduväärt loomuliku perekonnaga. Ebainimlik ehk ebaloomulik on aga perevägivald. Mu klassiõde oli – justnimelt oli abielus mehega. Enam ei ole, sest see mees tappis oma naise, nelja lapse ema raevuhoos. Perevägivallas pole tõesti midagi loomulikku ja riigi ülesanne on pakkuda sellisel juhul pereliikmetele turvatunnet.

Kuidas riigikogus asju arutatakse?
Poliitika ajamiseks on erakonnad ja fraktsioonid ning sõna on vaba. Et riik toimiks, on eesmärk võimalikult paljudes asjades kokkuleppele jõuda või vähemalt teine pool ära kuulata. Et see kõik nagu kord ja kohus toimiks, on riigikogu liikmetele erinevaid töötamise vorme. Enamasti teatakse riigikogu suure saali istungeid, aga suurem osa tööst käib tegelikult hoopis pädevuspõhiselt komisjonides. Veel kitsamate teemade arutamiseks on parlamendirühmad, nende töökorraldus on täitsa vaba.

Riigimehelik tava on olnud see, et ühest asjast huvitatud riigikogu liikmed kogunevad rühmadesse, jättes erakondlikud kammitsad selja taha. Nii on võimalik, et saadakse koos mõnes asjas targemaks, leitakse ühiselt midagi, mida nügida või saavutatakse mõne lahenduse osas kokkulepe. Aga võib ka minna nii, et ühisosa on väga väikene – väärtuslik teadmine seegi, hoiab komisjonis aega kokku.

EKRE kardab
Loomuliku perekonna asjas kardab EKRE asja arutamist nagu tuld. Nii oli see juba 2015. aastal, kui Martin Helme jooksis teiste erakondade eest lihtsalt ära, kui need traditsioonilise pere toetusrühmaga liituda tahtsid. Siis luges Valdo Randpere sõnad peale, et hea parlamentaarse tavaga on selline pelgus vastuolus, aga sai selle eest EKRElt «lilla brigaadi» sildistuse.

Nüüd on traditsioonilisest perest arutelu pealkirjaks saanud «loomulik (traditsiooniline) perekond», aga täielik suutmatus parlamentaarseid häid tavasid järgida ja arutelu pidada endine. Kõiki Eestis õiguspäraselt perekonna moodustanud inimesi loomulikeks peredeks pidamise eest hääletas EKRE mu vastavast parlamendirühmast välja. Ka vanemad olijad ei mäleta, et midagi sellist üldse varem tehtud oleks.

Ma vähemalt proovisin mingit arutelu pakkuda faktide, traditsioonide, laste huvide ja usuvabaduse tunnistamise pinnalt. Aga selgus, et arutelu ees on kabuhirm. Piisanuks fraktsioonist, kui on lihtsalt tahtmine oma seisukohti rammida (Delfi 27.04).

Poliitikule ei tee oma vaadete pärast tühistamine tuska. Aga seda, kui üks erakond tühistab armastavaid perekondi, ma küll niisama ei jäta. Ei ole mitte mingit õigustust ligimeste halvustamisele nende igati õiguspärase armastuse pärast.

arvamus.postimees.ee  01.05.2023 https://arvamus.postimees.ee/7765184/liisa-pakosta-ekrel-on-arutelu-ees-kabuhirm